Když něco chceš, tak za tím běž...

Čára našeho života je tragická a nádherná arabeska, črtaná rydlem duše na skle času. Pierre Reverdy

úterý 23. září 2014

Bábovka skvělá a to tentokráte oříškovo-šlehačková a už je zase půlka pryč

v poslední době jsem se nějak rozpekla, ale nevím, jak to, ledva něco domácího udělám, už to zase během chvíle zmizí. Takový asi nějaký Bermudský kuchynský trojúhelník. Jako dneska, pěkně ladně v průběhu volného času dopoledne jsem udělala podle nového receptu skvělou bábovku s nadějí, že jí kousek zůstane na zítra pro technika, který nám přijde udělat roční servis na klimatizaci před zimou a tudíž mu bude nabídnuto pěkně po česku kus domácího dlabance ke kávě či čajíčku, musím nás přeci tady reprezentovat. Jsme holky české, krev a mlíko a především šikovné kuchařinky! Ale to jsem netušila, že zrada už je v podobě nečekaných strávníků za dveřmi. Přiřítil se mi sem neplánovaně hladový synátor se slovy Mámo, ja bych jed, a pár minut za ním v zákrutu nečekaně ještě kamarádka, s pěkně poničenými nervy, celý den na nohou po úřadech, pochopitelně bez jídla. Takže nebudu napínat, podělili si hosté svorně obalované rybí filé s bramborem a salátem a pak to statně a statečně zajedli kusy bábovky s čokoládovou zmzlinou. Co dodat, ještě že jsem si aspon tu bábovku stačila dopoledne v klidu pro vás nafotit a ještě, že mi zbyla ze včerejška v lednici bramboračka s hříbky. Tu jsem zapřela a nedala;-)
A kousek zbyl pochopitelně ještě pro manžela a pro technika tak jeden bude také a mohu začít ale péci zítra znovu.
A pro Vás aspon obrázky a recept:

Ořechová bábovka se šlehačkou
  
Ingredience
-25 dkg polohrubé mouky
-10 dkg Hery (dávám máslo)
-15 dkg moučkového cukru
-3 vejce
-1,5 dl smetany ke šlehání (dala jsem celou či-li 2dl nebo 200ml)
-10 až 15 dkg vlašských ořechů (dala jsem 14dkg)
-2 lžíce rumu (dala jsem 4)
-1 lžička prášku do pečiva
-máslo a hrubá mouka na formu (vysypávám jemnou strouhankou)
přidala jsem kůru a štávu z jedné limitky/citron a něco rozinek
a doprostřed bábovky posypala kakaem

Změklý tuk, žloutky a cukr dobře utřeme. V mouce promícháme prášek do pečiva, vysypeme k utřené hmotě, přidáme ostatní suroviny a promícháme měchačkou nebo klidně metlou. Nakonec vmícháme dotuha ušlehaný sníh z bílků.
Nandáme do máslem vymazané a hrubou moukou vysypané formy na bábovku.
Část těsta můžeme obarvit kakaem.
Pečeme v předehřáté troubě na 185 st. asi 38 až 40 minut. Záleží na síle formy a každá trouba peče jinak, tak před ukončením pečení, píchněte do bábovky špejlí a když se těsto nelepí, je upečeno.

Bábovku krájíme vychladlou.
Bábovka průměr 20 cm
Příprava 25 minut
Pečení cca 40 minut


Žádné komentáře:

Okomentovat